Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Botoks

Botoks Nedir ?

Botoks, ClostridiumBotulinum adlı bakteriden laboratuar koşullarında elde edilen,yüz ve boyun bölgesinde kırışıklıkları,aşırı terleme,diş sıkma ,migren ağrıları tedavi uygulamalarında kullanılan bir ekzotoksindir.

Hem tedavi edici, hem de koruyucu özelliği vardır.

Yıllar içerisinde yüze yerleşmiş kırışıklıkların tamamen açılmasını sağladığı gibi, henüz yüze yerleşmemiş ancak tekrarlayan kas hareketleriyle belirginleşen çizgilerin derinleşmeden düzelmesini sağlar. Ayrıca ter bezlerini bloke edici etkisiyle aşırı terlemeyi sonlandırır.

Botoksun uygulandığı bölgede mimik kaslarına sinirlerden iletilen, kasların kasılmasına neden olan sinyaller geçici bir süreliğine felç olur. Kas hücrelerinin kasılması önlenir ve kaslardaki sertleşme miktarı en aza indirgenir. Aynı zamanda anormal kas kasılmaları da durur. Bunun sonucunda yüz kaslarının bir süreliğine gevşemesi, kırışıklık ve ince çizgi oluşumunun durması sağlanır.

Botoks Nasıl Yapılır ?

Botox işleminde, botulinum toksini seyreltildikten sonra direk olarak nöromusküler dokuya enjekte edilir.Uygulama bölgesi temizlendikten sonra botoks özel iğneler yardımıyla bölgedeki kasların içine belirlenen dozlarda enjekte edilir.

İşlem, ortalama 5 dakika sürer. Kas dokuya enjekte edilen botulinum toksini, ortalama 5 ya da 7 gün sonra etkisini göstermektedir.

Kişi, uygulama sırasında minimal düzeyde ağrı hisseder. Aynı gün, işlerine kaldığı yerden devam edebilir.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır ?

Yüzde kırışıklık ve ince çizgilerin yoğun olduğu tüm bölgelere Yaşlanmayla birlikte boyunda belirginleşen çizgilere Diş sıkma problemi olan bireylerin masseter kas bölgesine (Masseter Botoks) Burun ucuna (Burun ucu konuşurken hareket eden kişilere yönelik) Migren ağrıları olan bireylere (Migren Botoksu) Aşırı terlemesi olan bireylerin terleme bölgelerine (El-Ayak-Koltukaltı)

Masseter Botoks ;

Masseter botoks,masseter kasını hedef alarak, yüzdeki erkeksi ve sert görünümü önlemeyi hedefler. Bu kasın aşırı büyük olması, kadınlarda kare yüz şeklini beraberinde getirir. Masseter botoks ile kare yüz şekli küçültülür. Yuvarlak ya da kare yüz şekline sahip olanlar işlem sonrasında üçgen yüz şekline kavuşabilirler. Aynı zamanda diş sıkma problemi olan bireylere de yapılmaktadır.Ortalama uygulama süresi 5 dakikadır.

Migren Botoksu ;

Kas spazmları ve migren ağrılarının tedavisinde de botoks, etkilidir.

Botulinum toksini, alın, şakak, ense ve boyun bölgesine enjekte edilir. Hasta 4-6 aylığına şiddetli migren ağrılarından kurtulabilir.Ortalama uygulama süresi 5 dakikadır.

Botoks ile Hiperhidrozis (Aşırı terleme) Tedavisi ;

Aşırı terleme bazı kişilerde özellikle sosyal hayatta ve iş hayatında çok problem yaratan koltuk altı el ve ayak bölgesine,botoks uygulandığında bu kişilerin şikayetlerinde düzelme sağlanır.

Botoks kullanılarak ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim durdurulup ter bezlerinin çalışması azaltılabilir.Ortalama uygulama süresi 10 dakikadır.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer ?

Yüzdeki kırışıklıklara ilk uygulandığında etkisi ortalama 4-6 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde 8-10 aya kadar uzamaktadır.Terleme bölgelerine ilk uygulandığında terlemeyi ortalama

8-12 ay kadar düzene sokar. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre 16-18 aya kadar uzamaktadır.

Botoks Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ;

İşlem öncesinde aspirin ya da aspirin türevi olarak bilinen kan sulandırıcı ilaçları kullanmayın. Aksi halde işlem sonrasında cildinizde morarma ve şişlik gibi geçici yan etkiler oluşabilir.

İşlem sonrası en az 4 saat boyunca mimik hareketleri yapmayın.

Botoks yaptırdığınız gün içerisinde spor yapmayınız.

Botoks yaptırdığınız bölgeye soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz.

Botoks yaptırdığınız gün solaryuma ve saunaya girmeyiniz